Štípenka vs. lepená kůže aneb Proč už nevíme, jak vypadá opravdová kůže?

V tomhle článku si povíme o rozdílu mezi vysoce kvalitní usní (full grain, případně i top grain leather), štípenkou a lepenou kůží. V běžném obchodě se o kvalitě kůže nedozvíme nic a bohužel se jedná většinou o štípenky (nízká kvalita, nepřirozený vzhled) nebo lepené kůže (nulová kvalita, začne se drolit). Všechno začíná u surové, nijak nezpracované kůže, která dorazí do koželužny (kůže je odpadní materiál jatečních zvířat). Každá kůže má různě kvalitní povrch (líc) – za života zvířete vzniknou jizvy, škrábance, poranění, nezahojené vyrážky, proto je potřeba kůže roztřídit dle vzhledu a kvality. Mnoha procesy v koželužně pak vznikají 4 různě kvalitní druhy usní (useň je vyčiněná kůže, váš výrobek je tedy vyroben z usně, většinou se ale používá pojem „kůže“).
 
  • Full grain leather – nejvrchnější část kůže,  nejvyšší kvalita a pevnost, časem vzniká krásná patina, s nekorigovaným povrchem, kdy se nemaskují žádné chyby ani nedokonalosti. Článek k full grain leather zde 
  • Top grain leather (corrected) –  vrchní část kůže, vysoká kvalita i pevnost, časem může vzniknout patina, s korigovaným povrchem – maskují se škrábance, jizvy a další chyby vzniklé za života zvířete. Článek k top grain leather zde
  • Štípaná kůže (split leather) – nižší kvalita kůže, je to spodní vrstva, která přiléhá k masu zvířete, povrch je silně korigován, kůže vypadá velmi nepřirozeně.
  • Lepená kůže (bonded leather) – nulová kvalita, výrobek se brzy začne drolit, ve světě dřeva ji můžeme přirovnat k dřevotřísce. 
 
K full grain leather a top grain leather jsem napsala články už dříve,  z těchto usní vyrábím své veškeré produkty a stejně tak na kurzech pracujeme s takto kvalitními usněmi. V tomto článku se pro srovnání zaměříme na štípanou kůži a tzv. lepenou kůži.
 
 
TIP
Zajímá Vás více? Chcete si usně naživo osahat a navíc se naučit jednotlivé techniky, díky nimž si vyrobíte vlastní produkty doma? Přijďte na kurz nebo si objednejte doplněk na celý život  🙂 
ŠTÍPANÁ KŮŽE – SPLIT LEATHER

Surová hovězí  kůže je velmi silná – 5 až 10 mm. V v této tloušťce by nebyla použitelná na téměř žádný výrobek – představte si třeba obal na knihu z takto silné usně 🙂 Pro srovnání – velmi pevný opasek se vyrábí z usně cca 4 – 5 mm silné. Z tohoto důvodu se kůže v koželužně „štípe“ neboli ztenčuje, takže z jedné kůže máte najednou dvě kůže (někdy i tři) – viz následující obrázek.  

Proces štípání kůže v koželužně. Z jedné kůže tak vzniknou dvě – lícová kůže a štípenka, každá má jinou kvalitu i vzhled.

Po seštípnutí tedy máme lícovou kůži a štípenku. Lícová je ta nekvalitnější a nejpevnější část, je to část hned pod srstí zvířete. Štípenka přiléhala k masu zvířete a je méně kvalitní a méně pevná.

Na štípenku, protože je to spodní část kůže, je třeba vytvořit nový povrch, právě ten “jakoby lícový” – proto se u štípenky používají hlavně dvě různé techniky, jak vytvořit kůži nový povrch:
1. vytlačení dezénu – do kůže se vytlačí (vlisuje) umělá struktura = reliéf a vznikne tak nový povrch

2. nastříkaná vrstva barvy – na obrázku níže je štípenka s nastříkanou vrstvou barvy, to je ten nepřirozený, až příliš dokonalý a jednotný vzhled kůže, na který jsme zvyklí z obchodů.

Štípenka (spodní vrstva kůže) s nastříkanou vrstvou kůže.

Přesto má štípenka nezastupitelnou roli – často se používá na té části výrobku, která není tolik namáhaná či viditelná a je zbytečné použít lícovou kůži – například zadní strana sedačky může být se štípenky. Z mého hlediska je to i poměrně hospodárné zpracování kůže beze zbytků, protože jinak by se surová kůže jen seštípla, lícovku bychom použili a štípenka by se vyhodila. Bohužel se ale štípenka používá na běžné produkty, se kterými se setkáme v obchodě a myslíme si, že je to kvalitní useň.

LEPENÁ KŮŽE – BONDED LEATHER

Pokud jsme se celou dobu bavili o pravé kůži ve vyšší či nižší kvalitě, tak lepená kůže (bonded leather) už ani kůže není, spíš oklamání zákazníka. Rozemelou se zbytky kůží, které se spojí s lepidlem a to se nanese na textilii. Vznikne tak zcela nový materiál, který se upraví do vzhledu pravé kůže. Nejedná se o kůži, ale o vedlejší umělý materiál. Jeho složení je přibližně z 57 % polyurethan (vzniká chemickou úpravou fosilních paliv), z 26 % textilie a ze 17 % namleté zbytky pravé kůže.

„Lepená kůže už ani kůže není, spíš oklamání zákazníka.“

Proto se vám brzy výrobek začne drolit, praskat a trhat. Takto se skutečná kůže opravdu chovat nemá 🙂 Obrázek níže ukazuje opotřebování sedačky z lepené kůže a pravé kůže.

SVĚT KŮŽÍ VS. SVĚT DŘEVA

A na závěr výstižné srovnání kůží v analogii se dřevem

Zdroje obrázků:
https://jamiesterndesign.com
https://www.etsy.com/shop/MercerLeathers
https://stockx.com/
https://handbags.lovetoknow.com/
https://www.leatherlucent.com/
https://www.releather.com/
https://www.popovleather.com
https://offermanwoodshop.com/