Impregnace hladké kůže + VIDEO

V minulých článcích jsem popisovala, jak velké rozdíly jsou v kvalitě usní a že většina kožených produktů z běžných obchodů se prvotřídní kůži ani nepodobá. Když si koupíte výrobek z opravdu vysoce kvalitní kůže, jak se o něj pořádně starat? Pokusím se to shrnout do několika bodů, pomoci může i video níže.

1. Z jaké kůže je výrobek?

Výrobce nebo prodejce by Vám měl podat informace o tom, o jakou kůži se jedná a jak se o ni starat. Největší rozdíl je v hladké vs. broušené kůži. Zatímco ta hladká vyžaduje mastné vosky či oleje, na broušenou je použít nesmíte. O broušené kůži si povíme v příštím článku.

2. Kdy začít impregnovat?

Nejlépe hned po nákupu – před prvním nošením, abyste výrobek připravili na každodenní používání. Je to třeba obzvláště u bot, kabelek, brašen, pásků i bund, zkrátka všechno, co by mohlo zmoknout nebo je vystavováno slunci a změnám teplot. Ve většině případů se ale nemusíte bát a moc to řešit, protože většina výrobků je z tzv. chromočiněných usní, které jsou většinou docela odolné vůči vodě, případně jsou kůže tak upravené, aby zvládaly i promoknutí – vzpomeňte na své kožené boty, které často dostanou pořádný zásah od deště nebo sněhu.

Pokud se však jedná o třísločiněné usně nebo usně bez povrchové úpravy, je vhodné si dávat pozor a impregnovat před prvním nošením. V obchodě se však informaci, zda je to „chromka“ či „tříslo“, většinou nedozvíte, proto je lepší zkrátka impregnovat před prvním nošením 🙂

2. Čím se vyznačuje vysoce kvalitní hladká useň?

Na povrchu není téměř žádná úprava (např. vrstva barvy, povrch není rozbroušen, aj.), kůže nemá tedy uzavřené póry, díky tomu stále „žije“, přijímá vnější okolí (UV záření, vlhkost, vnější teplotu) a získává časem krásnou patinu – nezaměnitelný vzhled vzniklý nošením, časem a vnějším okolím. Právě proto, že do povrchu (líce) nebyl žádný umělý zásah, je potřeba o kůži dostatečně pečovat – tak jako nelakované dřevo musíte pravidelně ošetřovat vosky nebo mořit, aby nepodléhalo vlhkosti či UV záření, tak i kůže bez umělé povrchové úpravy potřebuje dostatečnou péči, aby byla chráněná před vlhkostí, změnami teplot a UV zářením.

Impregnace kožené kabelky – hladká kůže

Tak jako nelakované dřevo musíte pravidelně ošetřovat vosky nebo mořit, aby nepodléhalo vlhkosti či UV záření, tak i kůže bez umělé povrchové úpravy potřebuje dostatečnou péči, aby byla chráněná před vlhkostí, změnami teplot a UV zářením.

3. Hladká kůže – co použít?

Ideální je kombinace včelího vosku a lanolinu – koupíte v obchodě s obuví, ve specializovaných prodejnách můžete sehnat vysoce kvalitní francouzský Saphir nebo český Bang handmade. Používají se také za studena lisované oleje (např. pomerančový).

4. Jaký je postup při impregnaci hladké kůže?

Výrobek byste měli nejdříve zbavit nečistot – ideálně suchým hadříkem, vlhký by mohl na kůži udělat neplechu. Impregnaci je vhodné nejdříve vyzkoušet na malém a málo viditelném místě. Kůže může impregnací mírně ztmavnout, většinou se ale po vsáknutí vrátí do původního odstínu.

Když máte impregnaci otestovanou, můžete ji aplikovat kůži – buď hadříkem nebo houbičkou naneste na celý výrobek z vnější strany. Nechte ho působit a pokud se nevsákne, setřete jej suchým hadříkem.

5. Proč impregnovat?

Kvalitní kůže bez povrchovým úprav bývají náchylnější na vodu, vysušení nebo změny teplot. Vrstva balzámu chrání povrch před vlhkostí, změnami teplot a vysušením. Nejen že tedy o kůži pečujete, ale balzám jí také dodává lesk.