Impregnace broušené usně

Broušená kůže se nazývá také semiš. Vyznačuje se tím, že má rozbroušený povrch (má na povrch tzv. „vlas“), díky tomu získává sametový povrch. Tyto kůže jsou více náchylné na znečištění, náročnější na údržbu a také impregnace je jiná než u hladkých usní.   Broušenou kůži používám například na některé kabelky, obaly na knihy nebo obaly na zápisníky. Nevypadá jako klasický semiš, kdy je kůže na povrchu hodně „chlupatá“ (=hodně rozbroušená). Na usních, které používám k výrobě, je povrch je rozbroušen téměř neznatelně a useň je napuštěna vosky, takže vytváří krásné efekty. Kabelka shopper bag, česká ruční výroba z vysoce kvalitních italských usní  

Obal na zápisník z prémiové usně s broušeným povrchem
JAK IMPREGNOVAT
  1. Očištění před impregnací
    Výrobek je před impregnací třeba očistit – často se používají kartáčky na semiš – buď krepové nebo mosazné.

Krepový kartáč na semiš

 

2. Čistící guma na šmouhy
Na semišové kůži také snadno vznikne šmouha (například na botě když zakopnete, nebo na kabelce, když o kůži zavadíte nehtem či klíčem), tu odstraníte čistící gumou na semiš.

Čistící guma na semiš

3. Impregnace
Broušené kůže není možné mazat čímkoliv mastným (vosky, oleje), protože vlas, který je na povrchu, by se slepil a na kůži by vznikl film, kterého se už nezbavíte. Proto po vykartáčování „vlasu“ použijte impregnaci ve spreji na broušené usně, kterou lze sehnat v obchodě s obuví. Kůže bude díky impregnaci vyživena a více odolná vůči nečistotám i vlhkosti.

 

Zdroje obrázků:
Jadi.cz
Eobuv.cz