Klamání zákazníka aneb Proč jsou škrábance a jizvy znakem vysoké kvality a pravosti kůže? | díl 1.

Každý z nás to zažil – jdeme na běžného obchodu (nejčastěji v obchodním centru), vybereme si pásek, kabelku nebo pouzdro na telefon z kůže a očekáváme, že nám to nějakou dobu vydrží. Nutno dodat, že cena doplňku nebyla příliš vysoká – opasek stál třeba 499 Kč, jednoduchá kabelka za 1599 Kč, u obou výrobků je napsáno slovo kůže nebo useň. (Pro upřesnění – správně se má používat slovo useň, neboť useň je vyčiněná kůže.)

Doplněk opravdu nějakou dobu vydrží, ale může se jednat třeba jen o pár měsíců až rok, pak se ale začne třeba kůže drolit nebo její povrch popraská. Šití se přetrhne nebo začne párat a zevnitř výrobku na vás vykoukne cosi jako papírová výztuž. Jak je tohle možné? Opravdu se takhle kůže chová? Nechová.

V obchodě si kupujeme produkty z dokonale vypadající usně a věříme, že budeme s výrobkem spokojeni. Paradoxně je to naopak – ta nejkvalitnější a nejpoctivější useň nemá být dokonalá, její povrch nemá být dokonale jednotný a pokud najdete drobnou jizvu, škrábanec nebo nějakou nerovnoměrnost, pak si můžete být téměř jisti, že je to opravdu kvalitní lícová kůže.

„V obchodě si kupujeme produkty z dokonale vypadající usně a věříme, že budeme s výrobkem spokojeni. Paradoxně je to naopak – ta nejkvalitnější a nejpoctivější useň nemá být dokonalá.“

Procesů v koželužně, které přetvoří surovou kůži v useň, je velké množství a závisí na každé koželužně, jaký prvotní materiál (surovou kůži) odebírá, v jaké kvalitě a jak kvalitní useň z ní chce vyrobit. Na následujících řádcích se podívejme na rozdíly v kvalitě usní. Ukážeme a popíšeme si pouze některé, protože problematika zpracování kůže v koželužně je rozsáhlá. Dnešní díl se věnuje tzv. Full grain leather.

FULL GRAIN LEATHER

  • Svrchní a nejkvalitnější vrstva kůže, která není nijak broušená či upravovaná, 
  • patří mezi nejdražší a povrch je nepravidelný, ale právě tohle je autentická, skutečně kvalitní kůže, nošením získává krásnou patinu, 
  • častým znakem jsou jizvy, škrábance, přirozený = nepravidelný povrch, jež vznikl za života zvířete a jsou dokladem toho, že povrch v koželužně nebyl téměř nijak upraven a je zcela přirozený,
  • nejvyšší možná kvalita usně, nejpevnější; v běžném obchodě se s ní téměř nesetkáte,
  • na povrchu není téměř žádná úprava (např. vrstva barvy), díky tomu kůže stále „žije“, přijímá vnější okolí a získává časem krásnou patinu – nezaměnitelný vzhled vzniklý nošením, časem a vnějším okolím.

TIP
Zajímá Vás více? Chcete si usně naživo osahat a navíc se naučit jednotlivé techniky, díky nimž si vyrobíte vlastní produkty doma? Přijďte na kurz nebo si objednejte doplněk na celý život 🙂

Rozdíly ukážu na fotkách, abyste si to uměli dobře představit.

Velká kabelka z exkluzivní italské třísločiněné kůže v koňakové barvě
Přední strana kabelky je trochu jiná než zadní strana. Větší foto ZDE
Velká kabelka z exkluzivní italské třísločiněné kůže v koňakové barvě
Zadní strana kabelky. Větší foto ZDE

Výše jsou dvě fotky koňakové kabelky – přední a zadní strana. Každá strana vypadá trošku jinak. Protože se jedná o jediný kus (dílec) kůže, lze na něm vidět nepravidelnost povrchu, jeho přirozenost bez jakýchkoliv povrchových úprav.

Na starorůžové kabelce ještě jeden příklad pro lepší představu:

Řetízek deluxe hladký, délka 110 cm
 Klopa má jinou strukturu než zbytek kabelky. Detailní foto ZDE

Kabelka z exkluzivních třísločiněných usní - řetízek hladký deluxe
Fotka ukazuje celé tělo bez klopy. Tělo má jinou strukturu než klopa. Detailní foto ZDE. Fotky nejsou nijak retušované, tato struktura je reálná a každá kabelka bude mít strukturu vždy jinou. Je vždy pouze na výrobci, jakou strukturu umístí na přední – nejvíce viditelnou část výrobku a jakou na zadní.

I na této starorůžové kabelce je velmi hezky vidět, jak je struktura nepravidelná, opět je to jediný kus usně. Toto ale v obchodě nenajdete, protože návrháři chtějí mít dokonale jednotný, unifikovaný materiál a třeba ani nechtějí pracovat s top kvalitou, která je drahá.

„S tou nejkvalitnější usní (full grain) se v běžném obchodě (třeba v klasickém obchodním centru) téměř nesetkáte.“

Navíc se jim s unifikovaným povrchem lépe pracuje při vysekávání jednotlivých dílců. To je nevýhoda těchto vysoce kvalitních full grain kůží – pokud z nich přesto chcete vyrobit téměř “bezchybný” výrobek, na začátku si useň musíte pořádně prohlédnout, abyste se právě jizvám či škrábancům vyhnuli a abyste na přední část výrobku umístili nejhezčí část usně – například tu, která má nejvíce pravidelnou nebo zajímavou kresbu. Z toho vyplývá i to, že čím složitější kabelka je (= je sešitá z více/mnoha dílů – ilustrační foto zde ), může být tedy vyrobena z méně kvalitní usně, protože menší dílce bez chyb se na kůži najdou snáz, než když máte na kůži najít na celou kabelku skoro 1m2 kůže, která nemá téměř chyby. A to jsme se ještě nedostali k rozdílům mezi přirozeně vypadajícími třísločiněnými usněmi a bezchybnými, vzhledově dokonalými chromočiněnými usněmi! 🙂 Ale o tom v jiném článku.

Zdroje obrázků: https://www.hodinky-365.cz/blog/budete-prekvapeni-co-je-genuine-leather

Jedna odpověď na “Klamání zákazníka aneb Proč jsou škrábance a jizvy znakem vysoké kvality a pravosti kůže? | díl 1.”

Komentáře jsou uzavřeny.